Akyazı Belediyesi’nden Atık Yağ Kampanyası Projesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akyazı Belediyesi, çevresel projelerine atık yağ toplama kampanyası ile devam ediyor.

“Çevresel duyarlılık ve sorumluluk bilinciyle davranmalıyız”

Çevresel duyarlılık ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek yeni projelere imza atmaya devam eden Akyazı Belediyesi Doğa’ya büyük zararlar veren, Tüm canlıların hayatlarını, yaşam şartlarını olumsuz etkileyen ve ölümcül zararları olan bitkisel atık yağların toplanma projesini başlattı.

“ölümcül zararları olan bitkisel atık yağların toplanması için Akyazı genelinde merkezi noktalar”

Doğru ve emin ellerde kullanıldığında faydalı olarak geri dönüşümü sağlanabilen fakat çevreye ve doğaya bilinçsiz bir şekilde döküldüğünde ya da atıldığında büyük zararlar veren atık yağların toplanması hususunda harekete geçen Akyazı Belediyesi Doğa’ya büyük zararlar veren, Tüm canlıların hayatlarını, yaşam şartlarını olumsuz etkileyerek ölümcül zararları olan bitkisel atık yağların toplanması için Akyazı genelinde merkezi noktalar olan Akyazı Belediyesi Ana Hizmet Binası, Akyazı Belediyesi Kuzuluk Ek hizmet binası, Akyazı Belediyesi Ek Hizmet binası ( Teknik hizmetler İtfaiye üzeri), Akyazı Belediyesi Dokurcun Ek hizmet binası, Akyazı Belediyesi Altındere Ek hizmet binası, Akyazı Halk Eğitim Merkezi ( Yuvalak yolu üzeri) Ömercikler mahallesi kapalı pazaryeri, Kenan Sofuoğlu Aile parkı Zabıta Müdürlüğü ve Samek binası olmak üzere 8 ayrı noktada bitkisel atık toplama merkezileri kurarak projeyi resmen başlattı.

Atık Yağların Çevreye verdiği zararlar

1 litre atık yağ; 1 milyon litre içme suyunu kirletmektedir.

Bitkisel atık yağlar; evsel atık su kirliliğinin % 25’ini oluşturmaktadır.

Kullanılmış kızartmalık yağlar; yeraltı sularının kirlenmesine neden olabilir. Kirlenen yeraltı sularını temizlemek çok pahalı ve zordur. Yeraltı suları her ülke için önemli bir içme suyu kaynağıdır.

Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar; kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir.

Bitkisel yağlar yüksek sıcaklıkta kolaylıkla okside olmakta kullanım ömürlerini tamamladıktan sonra ekotoksik(çevrenin bir veya daha fazla kesimi üzerinde ani veya gecikmeli zararlı etkiler gösteren veya gösterme riski taşıyan madde ve preparatlar) özellikler göstermektedir.

“kullanılan yağlar; kısa sürede oksidasyona uğrayarak kanserojen bir özellik kazanır”

Kızartmada kullanılan yağlar; kısa sürede oksidasyona uğrayarak kanserojen bir özellik kazanır. Yanmış yağın yemeklerde kullanılması veya kızartma yapılması sağlığı tehlike altına sokmaktadır.

Bitkisel atık yağlar; atık su toplama sistemlerinin (kanalizasyon ve kollektörlerin) daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır.

Bitkisel atık yağlar; su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önlemektedir.
Bitkisel atık yağlar; zamanla suda bozunarak sudaki oksijeni tüketmektedir.

Halen Bitkisel atık yağlarınızı çevreye atmaya devam edecekmisiniz ? Lütfen Dikkat edelim Çevremize duyarlı olalım

Proje İhbar ve İletişim Hattı: Akyazı Belediyesi Çevre ve Temizlik işleri Müdürlüğü: 0 264 437 80 07

bitkiselyag

Akyazı Belediyesi’nden Atık Yağ Kampanyası Projesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir